آشنایی با تاریخچه قهوه

قرن هاست قهوه ، نقش مهمی در جهان  داشته است. البته یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در فرهنگ های مختلف جهان است. قهوه همچنین یک کالای با ارزش و یک عنصر اصلی در اقتصاد بسیاری از کشورها است. در واقع ، به عنوان صادرات اولیه کشاورزی ده ها منطقه در سراسر کمربند استوایی می باشد.

علاوه بر این ، قهوه دارای تاریخ غنی از داستان های فتنه و سرگرم کننده (بزهای رقصنده ) و یک سنت فرهنگی است که از امپراتوری عثمانی گرفته تا قهوه خانه های مدرن آمریکایی است.

قهوه سلسله های مالی را راه اندازی کرده است ، و باعث ایجاد انقلاب شده است. برای درک کامل جذابیت قهوه ، باید با خواص قهوه آشنا شوید.

جذابیت قهوه ریشه  در عناصر آن دارد ، ترکیبی از عناصر که طعم ها و رایحه های موجود در آن و تأثیرات فیزیولوژیکی ناشی از آن را تأمین می کند. دانشمندان بیش از ۱۵۰۰ ماده شیمیایی و بیش از ۱۰۰۰ ترکیب عطر  قهوه  را شناسایی کرده اند. این ترکیب پیچیده ممکن است مسئول طیف گسترده ای از مزایای سلامتی باشد .

از جمله:

 • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲
 • محافظت در برابر از دست دادن حافظه و زوال عقل در ارتباط با بیماری آلزایمر
 • محافظت در برابر برخی از انواع آسیب های کبدی
 • تقویت حافظه کوتاه مدت ، تمرکز و غلظت
 • کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان
 • افزایش کوتاه مدت انرژی و استقامت

 

تأثیرات قهوه بر سلامتی ، ارتباط چندانی با جذابیت تاریخی قهوه ندارد. از این گذشته ، تا همین اواخر ، اکثر دانشمندان معتقد بودند که قهوه احتمالاً برای شما بدتر از خوب است.

از جمله اثرات مضر قهوه به موارد زیر اشاره شد:

 • رشد کودک را خیره کننده می کند.
 • ایجاد زخم.
 • فشار خون بالا و بیماری قلبی را تشدید می کند.
 • شب بیداری شما را افزایش میدهد.
 • باعث تشدید عصبانیت .
 • نقش در سقط جنین ، زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • افزایش سطح LDL، کلسترول “بد”

 

نگاهی کوتاه به تاریخچه قهوه

وقتی سفر حماسی قهوه را در نظر می گیرید ، باید تعجب کنید که چگونه قهوه کشف شده  است و چه کسی این کشف را انجام داده است. متأسفانه این اطلاعات در تاریخ از دست رفته است ، اگرچه داستانهایی وجود دارند که ممکن است واقعیت داشته باشند. معروفترین آنها صاحب یک گله بز اتیوپی به نام کلدی هستند، که – مطابق با افسانه – در قرن نهم زندگی میکرد. یک روز ، او متوجه شد که بزهای او بعد از خوردن انواع توت های قرمز روشن از یک بوته گل دار ، با انرژی زیاد در حال رقصیدن هستند.

باید گفت که در اولین روزهای شناخته شدن قهوه، بیشتر شبیه چای بود و با سرخ شدن برگهای خشک و توت های خشک شده از بوته Coffea Arabica در آب داغ تهیه شده است.

قهوه از اتیوپی و سودان راهی یمن و عربستان شد ، که احتمالاً توسط بردگان حمل شده است. در یمن بود که کشاورزان اقدام به کشت درختان قهوه کردند و کشت و فروش دانه های قهوه از یمن ، از طریق بندر موچا ، تا دهه ۱۵۰۰ به خوبی تثبیت شد.

عربها در تلاش نخستین خود برای كنترل قیمت قهوه و حفظ انحصار تولید آن ، صادرات دانه های حاصلخیز قهوه را ممنوع اعلام كردند. در سال ۱۶۱۶ ، با این حال ، یک بازرگان هلندی با آوردن گیاهان قهوه زنده در خانه خود این ممنوعیت را دور زد. هلندی ها کشت قهوه را آزمایش کردند و قبل از پایان قرن هفدهم آنها قهوه را در مالابار در هند و باتویا در جاوا پرورش می دادند. طی چند سال ، مستعمرات هلند به منبع اصلی قهوه برای اروپایی ها تبدیل شد ، که پس از آنکه معامله گران ونیزی در سال ۱۶۱۵ آن را به خانه آوردند ، طعم این نوشیدنی را چشیدند.

در طول قرن ۱۷ و ۱۸ ، اکتشافگران و بازرگانان هلندی و فرانسوی درختان قهوه را به کلنی های مربوطه خود در سراسر جهان حمل می کردند. گسترش کشت قهوه همراه با توسعه – گاه خودبخود و گاه با انتخاب دقیق – انواع قهوه جدید بود که برای شکوفایی در آب و هوای متنوعی که با آنها روبرو بودند ، بهتر مجهز شده بودند. شبیه به یک رویا نیست؟

از جمله قابل توجه ترین تحولات در طی آن قرن ها ، کشف قهوه بوربون ، که نوعی از محبوب ترین قهوه های امروزی است. این گیاه در جزیره فرانسوی بوربون ، که اکنون Réunion نام دارد ، کشت شد. هلندی ها درختان زنده Coffea Arabica را به عنوان هدیه به خانواده سلطنتی فرانسه تقدیم کرده بودند. مبلغین پس از آن نهال ها را به بوربون بردند ، جایی که آنها را کاشته اند. بیشتر مورخان بر این باورند که قهوه بوربون یک جهش طبیعی از سهام اصلی Arabica است ، اگرچه معدودی از آنها می گویند که ممکن است این یک نژاد طبیعی متقابل بین Arabica و Typica باشد که توسط تاجران یمنی به بوربون آورده شده بود. در هر دو حالت ، بوربون سخت تر از بومی Arabica بود و ۲۰ تا ۳۰ درصد میوه بیشتری در هر درخت تولید می کرد. متعاقباً توسط هلندی ها به مستعمرات آمریکای جنوبی منتقل شد و سرانجام در سراسر برزیل و تعدادی دیگر از کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی گسترش یافت.

تا سال ۱۸۳۰ ، تولید کل قهوه در جهان حدود ۲٫۵ میلیون کیسه در سال بود.

 

فواید قهوهقهوه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * • Arabic
 • English