آموزش سرو قهوه(قهوه چی یا باریستا)

بهترین روش دم کردن قهوه خوش طعم

یکی از نوشیدنی های پرطرفداری که در سراسر دنیا دوسنداران زیادی دارد، قهوه است. جالب است بدانید که در طول سال در حدود ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه نوشیده می شود. آیا شما نیز تمایل به تهیه ی قهوه در خانه ی خود دارید؟
بنابراین ادعای بیهوده ای نیست اگر بگوییم قهوه پس از نفت دومین مایع پرطرفدار جهان است. قهوه در زمان صفویه جای خود را در میان نوشیدنی های روزانه ایرانی ها باز کرد. تا قرن نوزدهم که چای به نوشیدنی غالب مردم تبدیل شد، همچنان این ماده سیاه و تلخ بسته به منطقه جغرافیایی و طبقه اجتماعی دوستداران خود را داشت. امروزه نوشیدن انواع قهوه ازجمله قهوه فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو و قهوه فوری و شیرقهوه طرفداران زیادی پیدا کرده. شما می توانید در تمام کافی شاپ ها و قهوه سراها به راحتی این نوشیدنی نشاط آور را پیدا کنید.

تحقیقات ۹ ساله دانشمندان ژاپنی نشان می دهد که مصرف منظم قهوه به دلیل دارا بودن اسید کلروژونیک، خطر ابتلا به سرطان کبد را تا ۴۹ درصد و مصرف نامنظم قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا ۲۹ درصد کاهش دهد.

ترکیبات موجود در قهوه ازجمله منیزیم و پتاسیم به سوخت و ساز قند در بدن کمک می کند. برای قهوه خواص زیادی ازجمله ضدافسردگی، ضد سردرد، ضدپوسیدگی دندان و… عنوان می کنند و اینها موجب شد تا به تعداد طرفداران قهوه و قهوه ساز هر روز افزوده شود و ابتکارات زیادی در این خصوص صورت بگیرد.

اما تهیه یک فنجان قهوه به این راحتی ها هم نبود و هرکسی نمی توانست یک فنجان قهوه خوب و خوش عطر را تهیه کند. در ابتدا قهوه خانه ها بودند که توانستند لذت یک قهوه خود را به کام مردم بچشانند و کمتر افرادی بودند که می توانستند این نوشیدنی محبوب را در منزل خود تهیه کنند.

سال ۱۶۱۰ برای نخستین بار انگلیسی ها با قهوه آشنا شدند و بعد از گذشت ۴۰ سال یعنی در سال ۱۶۵۰ نخستین قهوه خانه در آکسفورد تاسیس شد. بعد از آن تعداد کافی شاپ ها در اروپا بویژه در برخی از شهرها افزایش پیدا کرد و فرهنگ خاص کافه نشینی را رواج داد، ازجمله در پاریس، ونیز و آمستردام. تا اینکه بعد از ورود انگلیسی ها به هندوستان و ماندگاری شان برای سال های طولانی مکان هایی مشابه چیزی که در کشورشان داشتند را برای رفاه خود برپا کردند که کافی شاپ یکی از این موارد بود.

برای تهیه نوشیدنی قهوه، آن را می توان به صورت های مختلف دم کرد. تمام این روش ها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرده اند که تفاوت این روش ها تنها به این نکته بستگی دارد که چگونه آب را به قهوه اضافه می کنند.

روش ترکی

یکی ازروش های قدیمی دم کردن قهوه که هنوز در خاورمیانه، آفریقای شمالی، ترکیه و یونان به کار می رود این است که قهوه را به همراه آب، داخل قوری می ریزند و اجازه می دهند که آرام به جوش آید. روش تهیه دقیق این نوع قهوه در ادامه آمده است.

روش تهیه:

مرحله اول: دانه‌های قهوه باید به ریزترین اندازه آسیاب شده باشند.

مرحله دوم: ابتدا آب سرد را درون قهوه جوش بریزید. به ازای هر فنجان قهوه معادل سه‌چهارم فنجان را با آب سرد پر كرده و داخل قهوه‌جوش بریزید. سطح آب باید تا ابتدای گردنه یا تنگی قهوه‌جوش برسد و از آن بالاتر نرود وگرنه سرریز می‌شود.

مرحله سوم: اكنون پودر قهوه را به آب اضافه كنید. به‌ازای هر فنجان قهوه‌خوری آب، دو قاشق چای‌خوری قهوه.

مرحله چهارم: می‌توانید در صورت تمایل به ازای هر دو قاشق چای‌خوری پودر قهوه، یك قاشق چای‌خوری شكر هم به قهوه اضافه كنید.

مرحله پنجم: وقتی شكر كاملا در آب حل شد، اجاق گاز را روشن كنید؛ با شعله‌ای متوسط رو به كم. اگر شعله زیاد باشد قهوه‌تان می‌سوزد. در این مرحله قهوه را هم نزنید.

مرحله ششم: پس از گذشت زمان اندكی -حدود دو دقیقه- یعنی زمانی كه حرارت به حدود ۷۰ درجه می‌رسد، قهوه شروع به حباب زدن از كناره‌ها می‌كند. جمع شدن حباب‌ها حالتی روی سطح قهوه به وجود می‌آورد كه آن را اصطلاحا «خامه قهوه» می‌نامند. در این مرحله قهوه را از روی حرارت‌ بردارید تا حرارت و خامه كمی فروكش كنند. هرگز اجازه ندهید حرارت به بالاتر از ۷۵ درجه برسد چون مزه قهوه بیش از حد استخراج خواهد شد.

مرحله هفتم: قهوه‌جوش را مجددا به آرامی و دقت روی شعله كم قرار دهید و سه بار این عمل را تكرار كنید تا خامه قهوه قوام بیاید.

مرحله هشتم: قهوه را به آرامی در فنجان بریزید.

این نوع قهوه را گاهی شیرین مصرف می کنند. برای این کار چند حبه قند داخل قوری می ریزند و می گذارند تا همراه قهوه به جوش آید. گاهی به این قهوه هل هم اضافه می کنند. قهوه ترک، به این روش تهیه می شود. قهوه به دست آمده، نوشیدنی غلیظی است که رویش کف دارد و پودر قهوه هم در ته فنجان، ته نشین شده است. قهوه اسپرسو، با تحت فشارقراردادن آب داغ تهیه می شود. این روش برای تهیه انواع نوشیدنی های قهوه به کار می رود. قهوه اسپرسو طعم متمایزی داشته و به علاوه رویش ماده خامه مانندی جمع می شود.

قهوه جوش موکا

در این روش از نوعی قوری به نام موکا که سه بخش دارد، استفاده می کنند. در قسمت پایینی، آب می ریزند. پس از آنکه آب به جوش می آید، با فشار وارد قسمت میانی می شود که پودر قهوه در آن قسمت قرار دارد. در نهایت، نوشیدنی قهوه در قسمت بالایی قوری جمع می شود. معمولا قوری را روی گاز می گذارند تا عملیات تهیه قهوه صورت گیرد. روشی دیگر برای تهیه نوشیدنی قهوه، قراردادن پودر قهوه داخل یک صافی است که آب جوش قطره قطره روی قهوه می چکد.

طعم این قهوه به میزان آب و قهوه بسیار بستگی دارد. اما کلا طعم قهوه اسپرسو از این قهوه بهتر است. در این روش با استفاده از نیروی جاذبه، آب از میان پودر قهوه عبور می کند و قهوه خوش طعمی را ایجاد می کند. در این روش از استوانه ای شیشه ای که دارای پیستون صافی داری است، استفاده می کنند. قهوه و آب جوش در استوانه با هم مخلوط می شوند (معمولا به مدت چند دقیقه) قبل از آنکه پیستون که به شکل فویل است، پایین بیاید، در این هنگام نوشیدنی قهوه در قسمت بالایی آماده ریختن است.

قهوه های کیسه ای نسبت به چای کیسه ای کمیاب ترند. این امر به دلیل آن است که در تهیه قوه کیسه ای باید مقدار زیادی قهوه آسیاب شده (نسبت به چای به کار رفته در چای کیسه ای) به کاربرد که از نظر اقتصادی برای تولیدکنندگان این محصولات با صرفه نیست.

در تمام این روش ها از مخلوط آب جوش با قهوه آسیاب شده (دانه قهوه ای که برشته و آسیاب شده است) استفاده می شود. پودر قهوه یا پشت صافی باقی می ماند یا همراه نوشیدنی داخل فنجان ریخته می شود. میزان ریزبودن دانه قهوه بستگی به نوع نوشیدنی دارد که قرار است با آن تهیه شود.

دستگاه برقی تهیه قوه، آب را جوش می آورند و سپس مواد لازم را بدون اینکه لازم باشد انسان کمک زیادی کند، با هم مخلوط می کنند. این دستگاه براساس برنامه زمان بندی خاصی عمل می کنند. افرادی که در تهیه نوشیدنی قهوه مهارت دارند، دانه های سبز قهوه خام و دم کردن آنها به روش سنتی را ترجیح می دهند.

گذر سریع دانش و تکنولوژی در این عصر اکثر دستگاه ها را برقی و مدرنیزه کرده است. نخستین دستگاه اسپرسوساز خانگی در سال ۱۸۲۲ در فرانسه ساخته شد. علاقه مندان قهوه در کشور ایتالیا هم در سال ۱۹۰۵ شاهد ساخت نخستین دستگاه اسپرسوساز تجاری در کشورشان بودند. قهوه جوش های برقی خانگی به ۲ گروه عمده تقسیم می شوند.

قهوه جوش های خانگی مخصوص تهیه قهوه فرانسه

این قهوه جوش ها معمولی ترین نوع قهوه جوش برقی به شمار می آیند. قهوه تهیه شده این نوع قهوه جوش، قهوه فرانسه است. باتوجه به قیمت مناسب این قهوه جوش ها، در اکثر خانه ها مورد استفاده است.

از این نوع قهوه جوش برای تهیه چایی هم می توان استفاده کرد. استفاده از این نوع قهوه جوش و یا قهوه ساز موکا تقریبا کیفیت یکسانی دارد و اکثرا این مدل موردتوجه قرار می گیرد. خرید این قهوه جوش به دوستانی که به تازگی مایل به خرید قهوه ساز هستند توصیه می شود.

قهوه جوش های خانگی اسپرسو مجهز به شیر بخار

به این گونه قهوه سازها که اسپرسو هم درست می کنند قهوه ساز اسپرسو می گویند. درحقیقت این مدل، مدل پیشرفته و کاراتر قهوه جوش ویکیوم است. اگر به کیفیت قهوه ای که درست می کنید اهمیت می دهید، استفاده از قهوه ساز اسپرسو به شما توصیه می شود.

بدون تردید افراط در مصرف هر ماده غذایی اثر خوشایندی به دنبال نخواهد داشت. بنابراین با مصرف به اندازه قهوه در طول روز از زیان های مصرف بیش از اندازه آن ازجمله بی خوابی، سوء هاضمه و بالارفتن فشار خون پیشگیری کنید.

دم کردن قهوه یک هنر است که تجربه و تکنیک های خاص زیادی را می طلبد تا بهترین عطر و طعم را برای قهوه به دست بیاورد. در ادامه به بهترین روش های دم آوری قهوه از قبیل دم آوری با  V60، Chemex و AeroPress  و فرنچ پرس اشاره می کنیم:

دم آوری با فرنچ پرس:

در نوع دم آوری با فرنچ پرس، قهوه خامه ای یا متوسط تا تیره استفاده می شود. برای هر فنجان قهوه، حدود 7-8 گرم قهوه متوسط تا خشک به میزان مورد نیاز است. دمای آب مورد نیاز با فرنچ پرس باید بین 90-95 درجه سانتی گراد مناسب است. زمان دم آوری این مدل قهوه باید بین حدود 4-5 دقیقه داخل فرنچ پرس قرار بگیرد، پس از گذشت این مدت باید با دقت فیلتر فرنچ پرس را فشار دهید و در نهایت قهوه آماده است.

دم کردن با V60

قهوه خامه ای یا متوسط با دانه های کوچکتر مناسب است. آب مورد نیاز برای این مدل دم آوری باید بین 90-95 درجه سانتی گراد باشد. زمان دم آوری: قهوه به آرامی و با مقداری آب داغ اضافه می شود و سپس باید حدود 2-3 دقیقه برای استخراج مواد اضافی باید صبر کنید.

دم کردن با AeroPress

قهوه باید با دانه های متوسط یا کمی خشک باشد، آب با دمای 80-85 برای اینگونه دم آوری مناسب تر است. و زمانی بین 1-2 دقیقه برای دم آوری قهوه نیاز است.

نکات مهم در دم آوری یک قهوه خوب در مرحله اول رست مناسب دان قهوه، استفاده از آب با کیفیت بالا بسیار مهم است. دمای آب باید کنترل شود تا قهوه به درستی دم آوری شود. نسبت قهوه به آب بستگی به نوع دستگاه و ترکیب های طعمی شما دارد

 

دم آوری قهوه و برشت کردن قهوه دو مرحله مهم در تهیه یک فنجان قهوه می باشد. این دو مرحله تاثیر بسیار زیادی بر روی طعم و عطر نهایی قهوه دارد. رست و دم آوری ارتباط معناداری با هم دارند.

رست کردن قهوه به معنی تغییر دان سبز قهوه به قهوه رست شده می باشد. اگر رست دانه ها درست اتفاق نیوفتد و دان سبز به طور یکنواخت برشت نشود و اندازه ذرات برشت شده یکسان نباشد، استخراج مواد به شکل مناسب اتفاق نمی افتد

تاثیر بر عطر و طعم نهایی

برشت کردن مناسب تاثیر مهمی بر بهبود عطر و طعم قهوه دارد برای بهبود کیفیت قهوه نهایی مهم است که روش دم آوری و پروفایل رست را با دقت انتخاب کنید.

نکته ای که بیش از هر چیز حائز اهمیت است داشتن یک روستر قهوه مناسب است. فراموش نکنید اگر روستر قهوه شما نتواند دان رست شده مناسبی به شما تحویل دهد نمی توانید روی روش دم آوری حساب کنید.

گروه صنعتی آراکاپ به عنوان تولید کننده روستر قهوه همواره تلاش کرده تا بهتری دستگاه رست را برای کسانی که خود کار رستری انجام می دهد فراهم آورد. روستر قهوه 2 کیلویی یک دستگاه رست مناسب برای استفاده در کافی شاپ هایی است که میخواهند دان سبز را خود رست بگیرند. روستر قهوه 2 کیلویی توانایی رست 6 کیلو قهوه در ساعت را داراست. طراحی این دستگاه به شکلی است که می توانید روی یک میز در کنار کافه خود آن را تعبیه کنید و از آن استفاده کنید. ظرفیت بالاتر شرکت آراکاپ روستر قهوه 5 کیلویی شرکت آراکاپ می باشد که توانایی رست 15 کیلو دان قهوه در ساعت را داراست. دستگاه رست 5 کیلویی نیز همچنین مناسب کافه های بزرگتر با توان مصرف بالاتر قهوه است.

در شرکت آراکاپ دستگاه های دیگری نیز تولید می شود، روستر قهوه 15 کیلویی مناسب کار در کارگاه های رست قهوه با ظرفیت متوسط می باشد. این دستگاه رست ظرفیت 45 کیلو رست در ساعت را داراست و از شاخص ترین ویژگی های این دستگاه می توان به رست یک دست و یک رنگ اشاره کرد. در رده های بالاتر می توان از روستر قهوه 30 کیلویی نام برد. دستگاهی که ظرفیت رست تا 90 کیلو را داراست.از این دستگاه رست می توان برای کارگاه های رست با توان بالا استفاده کرد.

یکی از بهترین دستگاه های تولید شده توسط شرکت آراکاپ روستر قهوه 60 کیلویی می باشد. توان رست این دستگاه حدود 180 کیلو در ساعت می باشد و خروجی دان این دستگاه کاملا یک دست و یک رنگ می باشد.

در کنار تمام مفاهیم گفته شده نباید فراموش کرد که هم رست با کیفیت و هم دم آوری مناسب نیاز به تجربه، تخصص و تجهیزات مناسب دارد. فردی که در شغل رستری مشغول به کار است باید تمام اطلاعات لازم در زمینه رست دان قهوه و دم آوری اشراف لازم و کافی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *