Uncategorized @fa

بررسی انواع دستگاه رست قهوه

قهوه ای که شما به صورت روزانه مصرف می نمایید پس از طی فرآیندی خاص و از مدت ها قبل تهیه و تولید شده است.  امروزه دستگاه های مختلفی وجود دارند که برای رست قهوه از آن ها استفاده می شود. این دستگاه ها در سایز ها و ابعاد مختلفی طراحی شده اند و شما متناسب با نیاز خود می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دستگاه رست قهوه 

متداول ترین رستر قهوه  بر دو نوع هستند: درام و هوای گرم (هر چند ممکن است دسته بندی های مختلفی از دستگاه های رست وجود داشته باشد). امروزه رستر ها این توانایی را دارند که به صورت دسته ای و یا بصورت مداوم فعالیت داشته باشند. دستگاه های رست خانگی نیز موجود هستند.

دستگاه های درام از درام های چرخشی تشکیل شده اند که دان قهوه سبز را در یک محیط گرم فرو می ریزند. منبع گرما را می توانیم با گاز طبیعی، گاز مایع سوختی (LPG)، برق یا چوب تأمین نماییم. امروزه تعداد بسیار کمی از این دستگاه ها وجود دارند.

اما در دستگاه های رستی که با هوای گرم کار میکنند، هوای گرم سبب میگردد هوا از طریق صفحه سوراخ شده زیر دان قهوه با مقدار نیروی لازم برای بلند کردن دان قهوه گرم شود. گرما به دان ها منتقل می شود، چون آن ها در این بستر سیال شده می چرخند.

. تنها چند لحظه غفلت در هنگام کار با دستگاه های رست کافیست تا قهوه شما کیفیت خود را از دست بدهد. به همین جهت استفاده و کار با دستگاه های رست قهوه حساسیت بالایی دارد.

مشخصات اصلی رستر قهوه چیست؟

امروزه دستگاه های رست قهوه دارای امکانات بسیاری هستند. برخی از مدل های دستگاه های رست قهوه مجهز به سیستم های هشدار دهنده اتوماتیک هستند تا در مواقع ضروری شما به دستگاه مراجعه کنید. اما ضروری ترین مشخصات یک رستر قهوه را در زیر لیست کرده ایم:

 • ظرفیت دستگاه بر حسب کیلوگرم
 • منبع برق
 • سرعت دوران درام بر حسب RPM
 • قدرت موتور درام بر حسب KW
 • قدرت موتور هوا بر حسب KW
 • قدرت موتور خنک کننده بر حسب KW
 • قدرت موتور ترکیب بر حسب KW
 • حداکثر قدرت بر حسب KW
 • نوع حرارت دهنده
 • خروجی حرارت دهنده بر حسب Kcal/h
 • تعداد صفحات سرامیک
 • مصرف گاز بر حسب Kg/h
 • ابعاد محفظه سیکلون (L*W*H)
 • وزن رستر بر حسب KG
 • وزن سیکلون بر حسب KG

انواع دستگاه رست قهوه هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارد:

رسترهای درام: اینها رایج‌ترین نوع رستر قهوه هستند و اغلب توسط دستگاه‌های برشته‌کاری قهوه استفاده می‌شوند. آنها از یک درام چرخان تشکیل شده‌اند که در آن دانه‌های قهوه به طور یکنواخت گرم می شوند. رسترهای درام کنترل دقیقی بر فرآیند رست قهوه را فراهم می کنند و برای عملیات در مقیاس کوچک تا متوسط ​​مناسب هستند.

رستر قهوه هوای داغ: در این رسترها از هوای گرم برای بلند کردن و هم زدن دان‌های قهوه استفاده می‌شود که امکان رست یکنواخت را فراهم می‌کند. رسترهای هوای داغ معمولا دانه‌ها را سریع‌تر از دستگاه‌های درام برشته کنند و اغلب در محیط‌های تجاری استفاده می‌شوند. آنها برای تولید طعم های مدیوم تر شناخته شده اند.

رستر شعله مستقیم: رسترهای تولید شده در شرکت آراکاپ از این مدل رسترهای قهوه هستند، این روسترها از شعله مستقیم برای گرم کردن دانه های قهوه استفاده می کنند. آنها می توانند برشته کننده های درام یا سیال باشند، اما برای گرما به شعله باز متکی هستند. دستگاه های برشته با شعله مستقیم اغلب طعم دودی منحصر به فردی را به دان قهوه می‌دهند، اما برای جلوگیری از سوزاندن آنها نیاز به کنترل دقیق دارند.

رستر قهوه با شعله غیر مستقیم: مشابه دستگاه‌های برشته با شعله مستقیم، اما شعله در تماس مستقیم با دان قهوه نیست. در عوض، گرما از طریق یک صفحه فلزی یا یک وسیله دیگر به دان قهوه منتقل می‌شود. برشته‌کننده‌های شعله‌ای غیرمستقیم کنترل بیشتری بر فرآیند برشته کردن ارائه می‌کنند و می‌توانند نتایج ثابتی تولید کنند.

رستر قهوه برقی: این روسترها از عناصر گرمایش الکتریکی برای برشته کردن دانه های قهوه استفاده می کنند. آنها اغلب فشرده و مناسب برای استفاده در خانه هستند. روسترهای برقی کنترل دقیق دما را ارائه می دهند و استفاده از آنها نسبتاً آسان است.

سرخ کن های تجاری در مقابل خانگی: بو داده ها را نیز می توان بر اساس کاربرد مورد نظرشان، اعم از تجاری یا خانگی، دسته بندی کرد. روسترهای تجاری بزرگتر هستند و برای تولید در حجم بالا طراحی شده اند، در حالی که روسترهای خانگی معمولا کوچکتر هستند و برای استفاده شخصی طراحی شده اند.

هر نوع رست مزایا و معایب خاص خود را دارد، بنابراین انتخاب به عواملی مانند حجم تولید، مشخصات طعم مورد نظر و بودجه بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *